Čeština u prémiových WordPress šablon

Přišel mi dotaz od jednoho čtenáře – protože odpověď by mohla zajímat více lidí, rozhodl jsem se odpovědět prostřednictvím samostatného článku:

dobrý den,
chci si udělat cestovatelský blog s redakčním s. od wordpressu a šablonou asi od studiopress ale nikde jsem nenašel info jestli to vlastně funguje v českém prostředí. Jestli jsou šablony nastaveny na český jazyk. Nemyslím jejich správu, to v angličtině zvládnu ale myslím pro česky mluvící uživatele, pro vyhledávání v čestině a SEO.

Téměř všechny šablony, které jsem tu zatím prezentoval, jsou dodávány pouze v angličtině – jak na straně administrace, tak na straně uživatelské.

Drtivá většina profesionálně prodávaných šablon však obsahuje přímou podporu lokalizace (pokud ne, považoval bych takový výtvor za šmejd a požadoval vrátit peníze)

Pro nasazení na české stránky je třeba počítat s nutností šablonu přeložit nebo si překlad sehnat. To naštěstí není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Lokalizace se nejčastěji (i když ne vždy – toto doporučuji ověřit před nákupem v popisu šablony) řeší pomocí speciálních souborů ve formátu *.po a *.mo, které se nacházejí v adresáři lang v distribučním balíčku šablony. Obvykle dostanete při nákupu verzi en_US, v některých případech i dalších jazyky (například Elegant Themes dodává většinou i německou a ruskou verzi, de_DE a ru_RU)

Formát těchto souborů je velice prostinký – obsahuje všechen text, který šablona používá a zobrazuje. Odpadá tak nutnost hrabat se v kódu a hledat, kde všude jste na některý text zapomněli. Na jednom řádku je vždy originální (anglická) věta, na řádku následujícím pak její překlad.

Pro překlad budete potřebovat specializovaný program Poedit (zdarma). V něm si otevřete dodaný jazykový soubor a překládáte řádek po řádku – tak, jak ukazuje tento obrázek:

Lokalizace šablon do češtiny

Hotový soubor uložíte jako cs_CZ (pro případ češtiny) nebo sk_SK (pro případ slovenštiny) pomocí volby Soubor > Uložit jako. Program vám vygeneruje dva soubory – jeden s příponou .po, druhý s příponou .mo

Oba soubory je nutné nahrát do adresáře lang v distribučním balíčku šablony.

V jednoduchých případech trvá překlad šablony 15-20 minut, ve složitějších se i tak dostanete pod hodinu. Věcí, která může lokalizaci zkomplikovat, jsou texty v obrázcích. Pak je třeba připravit i české varianty těchto obrázků a nahrát je do příslušeného adresáře.

Spuštění české varianty šablony provedete v souboru wp-config.php, který se nachází v kořenovém adresáři WordPressu. Před editací jej doporučuji zazálohovat.

V souboru je třeba najít řádek:

define('WPLANG', 'en_US');

a přepsat jej na:

define('WPLANG', 'cs_CZ');

Pokud tam definice konstanty WPLANG vůbec není, musíte ji přidat – v takovém případě ji přidejte nad řádek, který označuje konec plochy pro editaci:

/* That's all, stop editing! Happy blogging. */

Pokud pro editaci používáte Notepad, uložte soubor wp-config.php pomocí Soubor > Uložit jako a v dialogovém okně zvolte Kódování: UTF-8

Hotové češtiny pro WordPress šablony

Protože WordPress používám často a rád, mám poměrně dost prémiových šablon přeložených (hlavně těch od Elegant Themes, WPZOOM, ale i od některých dalších studií). Pokud byste nějakou potřebovali, dejte vědět, třeba ji zrovna mám.

Uvažuji totiž, že zde založím speciální sekci pro české šablony, kde bych tyto překlady za drobný poplatek poskytl všem zájemcům – aspoň tak zjistím, zdali je po takové službě vůbec poptávka 🙂

- reklama -
Disclosure: Některé odkazy na těchto stránkách mohou být tzv. affiliate odkazy. To znamená, že když na ně kliknete a následně si na cílové stránce něco koupíte, tak dostanu affiliate provizi.

4 komentáře u „Čeština u prémiových WordPress šablon

 1. vit lastovka

  Díky za odpověd ! Složitější než jsem čekal ale nějak se tím (jako začátečník) prokoušu. Hlavně mi asi budou dělat některé pojmy jejichž význam sice znám ale nedokážu pro to nají odpovídající (1-2 slovný) popis v čestině….
  Nakonec jsem po dlouhém rozmýšlení, zůžil výběr na 2-3 šablony. Zvažuji mezi Genesis framework + Dynamik(od Catalyst) nebo Prose theme a nebo Wootheme+Canvas.
  Máte s některou osobní zkušenosti nebo dokonce hotovou čestinu 🙂 ?
  Pěkný zbytek neděle

  Vítek

Napsat komentář

Jméno můžete zadávat ve tvaru MojeJmeno@Klíčová slova. Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat odkaz na článek z mého blogu